Akú zvoliť predlohu

Aby sme docielili čo najkrajšie porcelánové fotografie, je nesmierne dôležité vybrať kvalitnú obrazovú predlohu.

Aj keď pracujeme s najmodernejšou technológiou a dokážeme si poradiť s mnohými druhmi obrazových predlôh, medzi ktoré sa radí napr. aj dobové historické fotografie či umelecké kresby, predsa len vždy záleží na kvalite pôvodného materiálu.

Preto je potreba venovať výberu predlohy osobitnú pozornosť.
Pokiaľ si nie ste výberom istí, netreba si robiť starosti, radi Vám pomôžeme.
Všetky dostupné fotografie nám môžete zaslať v digitálnej forme alebo poštou a spoločne určite nájdeme najlepšie riešenie k Vašej plnej spokojnosti.

papierové fotografie

Všetky papierové fotografie sa Vám vrátia v pôvodnom stave.

K zaslanému materiálu pristupujeme samozrejme so všetkou úctou a zodpovednosťou, v súlade s ochranou osobných údajov (GDPR). Všetky papierové fotografie sa Vám vrátia v pôvodnom stave – sme si dobre vedomí toho, akým veľkým pokladom pre Vás môžu byť. Ak máte akékoľvek otázky či nejasnosti, neváhajte sa na nás obrátiť e-mailom alebo telefonicky. Iste nájdeme riešenie.

Rady a odporúčania k voľbe predlohy

pasová fotografia

Originálna papierová fotografia

Najdostupnejšia a tiež najčastejšia predloha pre porcelánovú fotografiu na hrob býva v súčasnosti farebná pasová fotografia. Kvalita týchto fotografii (čo sa týka rozlíšenia, ostrosti, povrchovej štruktúry aj tónu) sa však líši podľa toho, kde, kedy a akým fotolabom boli zhotovené. Ďalším faktorom je skutočnosť, ako sa s fotografiou narábalo a kde bola uložená. (Bola umiestnená za sklom v rámčeku? Potom ju možno až príliš zosvetlilo slnečné žiarenie. Bola založená v peňaženke? Potom je možno trochu pokrčená…)

Pokiaľ je fotka v dobrom stave, je možné s ňou ďalej pracovať – možno ju zväčšiť do potrebného formátu podľa typu produktu, ktorý si vyberiete. U týchto zväčšenín je však nutné počítať s drobnou stratou tlačovej kvality. (Všimnite si, že u dokladovej fotografie sa kladie najväčší dôraz na zachytenie detailu hlavy, zatiaľ čo pozadie, odev a ostatné aspekty sú vedľajšie. Nesmie nás preto prekvapiť, že sa tieto skutočnosti prejavia aj pri zväčšení portrétu. Aj preto je pasová fotografia najbežnejšou predlohou pre finálny keramický výrobok, s ktorým bývajú naši zákazníci veľmi spokojní.

skupinové fotografie

Skupinové fotografie

Akékoľvek veľké skupinové fotografie z bežného súkromného života je možné tiež použiť pre naše účely. Jedná sa o fotky z výletov, narodeninových osláv či iných významných rodinných udalostí. V tomto prípade však veľmi záleží na celkovej kvalite fotky z hľadiska kontrastu, ostrosti a štruktúry papiera. Budete sa čudovať, ale kvalitnejšími detailami sa vyznačujú skôr staré dobré čiernobiele fotografie.
Ďalším aspektom na posúdenie je tiež dostatočná veľkosť hlavy – zväčšenie miniaturného portrétu by totiž značne ubralo na kvalite, preto čím väčšia je, tým lepšie. V prípade, že je veľkosť hlavy dostačujúca, dokážeme si s úpravou poradiť. Portrét zväčšíme, odstránime rušivé pozadie a nahradíme ho novým jemným tieňovaným. Vyretušujeme aj drobné kazy na snímke. S výslednou prácou budete určite nadšení.

Staré preukazové fotografie

Čiernobiele preukazové fotografie

Staré čiernobiele ateliérové fotografie rôznych veľkostí su dnes už veľkou vzácnosťou a nostalgickou pamiatkou na časy minulé. Často ohromujú svojou výnimečnou ostrosťou, svetlom, kontrastom aj kresbou. Vznikli za použitia kvalitných prístrojov a bývajú dielom odborníkov, preto sa veľmi dobre hodia ako predloha pre našu ďalšiu prácu.

kvalitné umelecké fotografie

Ateliérové a profesionálne fotografie

Jedná sa o kvalitné umelecké fotografie, ktoré vznikli rukami skutočných profesionálov. Bývajú skvelou predlohou pre naše ďalšie spracovanie.

Skenovanie - Foto na náhrobný kameň

Skenovanie

Máme na mysli digitálne dáta vzniknuté naskenovaním originálnych fotografií. (Ak neviete, ako fotografie sami naskenovať, pošlite nám fotografie poštou a my Vám ich zadarmo naskenujeme. Viac informácií v sekcii: Skenovanie a orez)

Fotografie z digitálneho fotoaparátu

Fotografie z digitálnych fotoaparátov (KOMPAKT, DSLR)

Fotografie z digitálneho fotoaparátu neupravujte ani neorezávajte – nechajte tieto úpravy na nás! Pošlite nám ich v prílohe ako samostatný súbor tak, ako sú. Vytlačením na bežnej tlačiarni či inými úpravami sa môže totiž výrazne znížiť ich kvalita potrebná pre naše ďalšie spracovanie.
Nezmenšujte ani pixelovú veľkosť súboru – tento zásah môže tiež ovplyvniť ostrosť snímky.
Ak fotografia zobrazuje viac osôb, je potreba označiť správnu postavu jednoduchým popisom. (Napr. žena stojaca druhá zľava s kvetinou v ruke.) Ak nebude fotografia pre ďalšie spracovanie vhodná, obratom Vás na to upozorníme a vyžiadame si inú.

Fotografia z mobilu

Fotografia z mobilu

V poslednej dobe vzniká najviac fotografií urobených jednoducho mobilným telefónom. Áno, aj z tohto zdroja môže vzniknúť pekná porcelánová fotografia, záleží však opäť na kvalite.
Pošlite nám svoju fotografiu bez úprav na posúdenie a my Vám dáme vedieť, či vyhovuje alebo nie.
Výrazne však neodporúčame telefónom prefocovať iné papierové fotografie.

Prefotené fotografie bývajú veľmi nekvalitné, teda nie sú vhodné pre ďalšie spracovanie. Jedným z dôvodov je zlé nasvietenie – bežné domáce osvetlenie totiž vrhá nepekné tiene a mení farby. Nesprávny uhol pri fotení tiež vedie k deformácii tváre a fotografia býva rozmazaná. Preto vždy uprednostňujeme fotografiu originálnu, teda prvotnú.

Negativy

NEGATIVY

Je možné naskenovať transparentné predlohy (najčastejšie kinofilm a stredoformát.)

Kresby, malby a perokresby

Kresby, malby a perokresby

Kvalitne nafotené alebo naskenované kresby, maľby či iné umelecké stvárnenie portrétov sú veľmi vhodné na ďalšie spracovanie.

Plastové identifikačné karty

Plastové identifikačné karty

Nie sú vhodné k ďalšiemu umeleckému spracovaniu.

Kópie vyrobené bežnými tlačiarňami

Kópie vyrobené bežnými tlačiarňami

Nie sú vhodné k ďalšiemu umeleckému spracovaniu.